Czy rodzina to „gatunek” zagrożony? - 18 stycznia zapraszamy na wykład dr hab. prof. UAM Michała Michalskiego
Zdjęcie: materiały Organizatorów

Czy rodzina to „gatunek” zagrożony? - 18 stycznia zapraszamy na wykład dr hab. prof. UAM Michała Michalskiego

Wielu obserwatorów i badaczy współczesnych procesów społecznych i kulturowych zachodzących na świecie wspomina o kryzysie rodziny, zarówno w sferze instytucjonalnej, społecznej jak i emocjonalnej. 18 stycznia br. o godz. 19.00 na Wydziale Fizyki UAM w ramach konwersatorium „Wiara i rozum" swój wykład pt. „Rodzina - gatunek zagrożony? Dlaczego świat bez rodziny nie może przetrwać?" wygłosi dr hab. prof. UAM Michał Michalski. Wstęp na wykład jest wolny.

 
870 Dzialaj z nami
 
 
 
 
 
 
 

Czy świat może przetrwać bez rodziny?

 
Obserwujemy obecnie wielowymiarowe przemiany społeczno-kulturowe, których efektami są m.in. spadek liczby zawieranych małżeństw oraz coraz niższa dzietność. Jednocześnie, w przestrzeni mediów i opinii publicznej pojawiają się coraz liczniejsze opinie, że rodzina nie jest potrzebna do tego, by prowadzić dostatnie i szczęśliwe życie.
 
W związku z tym, mówi się czasem o tzw. epoce postfamilializmu, w której rodzina nie będzie już niezbędna jako podstawowa instytucja społeczna. Równolegle w wymiarze badań naukowych na polach wielu dyscyplin wciąż widać, że to właśnie rodzina, małżeństwo i rodzicielstwo są pod wieloma względami czynnikami mającymi pozytywny wpływ, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.
 

Wykład naukowca 18 stycznia na Wydziale Fizyki UAM

 
Te i inne zagadnienia związane z tematem roli i funkcjonowania rodziny we współczesnym świecie omówi w swoim wykładzie „Rodzina - gatunek zagrożony? Dlaczego świat bez rodziny nie może przetrwać?" dr hab. prof. UAM Michał Michalski.
 
Wykład odbędzie się w czwartek, 18 stycznia br. o godz. 19.00 na Wydziale Fizyki (Aula Maxima, Collegium Physicum) UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2 w Poznaniu (Kampus Morasko). Wstęp wolny.
 

Informacja o wykładowcy

 
Dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski jest kulturoznawcą, ekonomistą, badaczem wpływu rodziny na gospodarkę oraz polityki rodzinnej, prezesem Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspertem Polskiego Forum Rodziców. W latach 2019-2023 był członkiem Rady Rodziny przy MRiPS. Pracuje w Zakładzie Etyki Gospodarczej Instytutu Kulturoznawstwa Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. W 2021 roku współtworzył badania i raporty pt. „Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce”, „Rozwiązania prorodzinne w firmach prywatnych w Polsce”, a w roku 2023 współtworzył raport „Młode Polki, młodzi Polacy i ich plany rodzinne”.
 

Czym są konwersatoria z cyklu „Wiara i rozum”

 
W II wieku Tertulian sceptycznie pytał „Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima? A cóż Akademia i Kościół?”. Te słowa przytacza Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, którą jednak rozpoczyna pozytywnym stwierdzeniem, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.
 
Te dwa stanowiska (tak odległe w czasie) rozpinają przestrzeń, w której pozostaje wiele miejsca na pytania i odpowiedzi, wątpliwości i wyjaśnienia. Konwersatorium nasze skierowane jest do tych, którzy podzielają pogląd Jana Pawła II, że „obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach”.
 
Jakkolwiek w powyższych cytatach chodzi o filozofię, to wydaje nam się, że nieuniknione jest w dzisiejszej dyskusji o relacji wiary i rozumu uwzględnienie także punktu widzenia nauk szczegółowych, w tym przyrodniczych.
 
Zapraszamy zatem do dyskusji wykładowców świeckich i duchownych, przedstawicieli rozmaitych nauk, by móc wspólnie rozważać kwestie wzajemnych odniesień wiary i rozumu. Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy zarówno studentów jak i pracowników naukowych, ale również wszystkie inne zainteresowane osoby.
 
W założeniu spotkania mają mieć formę wykładu, po którym następuje otwarta dyskusja. Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują, ale także świadectwa wiary w odniesieniu do prezentowanych treści oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania.
 
Wydarzenie jest współorganizowane przez Wydział Fizyki UAM, parafię św. Jadwigi Królowej i Duszpasterstwo Akademickie „Morasko".
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
 
 
 
Oprac.: wit
Źródło: IWORIS, UAM
Zdjęcia dzięki uprzejmości Organizatorów
 
870 Dzialaj z nami
Fixed Bottom Toolbar