Pandemia złych emocji - o skutkach chronicznego stresu i sposobach radzenia sobie z nim

stresZostaliśmy zamknięci w domach, wiele naszych aktywności zostało ograniczonych (niekiedy wszystkie). Niektórzy z nas przebywają z dziećmi na naprawdę małych przestrzeniach. A jeśli do tego dodać ich naukę online, własną zdalną pracę (niektórzy z domu prowadzą np. lekcje, wykłady czy wideokonferencje) – robi się naprawdę złożona, nieprosta sytuacja. A przecież to nie wszystko, bo jest jeszcze ustawiczny lęk o zdrowie, niepewność co przyniesie jutro, no i część z nas już odczuwa poważne skutki finansowe obecnej sytuacji: niektórzy stracili pracę, innym znacznie obniżono dochody… A i to nie wyczerpuje listy wysoce stresogennych czynników naszej codzienności.

Innymi słowy znajdujemy się w stanie przewlekłego stresu. Nie ulega wątpliwości, że to sytuacja graniczna. I nie mamy pojęcia, jak długo to jeszcze potrwa. Próbujemy sobie radzić na różne sposoby. Jedni znoszą to lepiej, inni gorzej. Jedni są bardziej odporni psychicznie, inni mniej… Niemniej jednak warto wiedzieć, co się z nami dzieje, kiedy nasz organizm poddany jest przewlekłemu stresowi. Z jednej strony zrozumienie mechanizmu na poziomie fizjologii, przynosi ulgę: Aha, więc to tak działa, to znaczy, że nie wariuję! Z drugiej zaś - można podjąć próby neutralizowania skutków przykrych emocji, a nawet nauczyć się trzymania ich w ryzach.

Bogna Białecka w filmiku "Czy wszyscy cierpimy z powodu chronicznego stresu?" - z serii „Psycholog wyjaśnia” - w klarowny i przystępny sposób tłumaczy sytuację, w jakiej się znaleźliśmy: wyjaśnia czym jest stres, kiedy możemy mówić, że jest przewlekły i co to dla nas oznacza. Tłumaczy, kiedy nasz organizm produkuje adrenalinę, a kiedy kortyzol - zwany też hormonem stresu - i co się wówczas z nami dzieje. Ale, co najważniejsze, podaje sposoby radzenia sobie w sytuacji permanentnego stresu, przykłady, jak można podjąć próby zapanowania nad nim.

Filmik do obejrzenia tutaj.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar