Ogólnopolskie badania uczniów – co rodzice powinni wiedzieć o korzystaniu z Internetu przez dzieci

boy 110762 1280Pojawił się kolejny już „Raport z ogólnopolskiego badania uczniów - Nastolatki 3.0" Państwowego Instytutu Badawczego NASK, który można przeczytać tutaj. Tego typu badania prowadzone są przez NASK od 2014 roku.

Ciekawe wyniki zaprezentowane zostały np. w raporcie z 2016 r. Wynika z nich, że codziennie z Internetu korzysta ponad 93 procent badanych nastolatków, a około 30 procent pozostaje on-line „niemal stale i wszędzie”. Ponad 78 procent codziennie używa Internetu do korzystania z serwisów społecznościowych, a ponad 94 procent posiada tam swoje profile.

A co może być źródłem niepokoju rodziców? To, że aż 82 procent badanych nastolatków przyznało, że zdarza się im korzystać z Internetu dłużej niż planowali, a prawie 30 procent, że „przedkładali korzystanie z sieci ponad obowiązki szkolne”. Co gorsza, „dwukrotnie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek nastolatków deklarujących spotkanie w świecie realnym z osobą dorosłą poznaną w Internecie (z 12,6% do 23,1%)” i prawie 30 procent badanych nie mówi o tym nikomu. Czyli idą na spotkanie z dorosłą osobą poznaną przez Internet, nie informując o tym ani rodziców, ani nawet przyjaciół. I dalej, prawie „jedna piąta badanych deklaruje, że osoby poznane w sieci mają bezpośredni wpływ na ich stosunek do istotnych kwestii życiowych”. A jeśli wziąć pod uwagę, że średni wiek początku korzystania z Internetu, to dziesięć lat (a bywa, że samodzielnie z Internetu korzystają już nawet siedmioletnie dzieci), to czerwona lampka powinna się jednak rodzicom zapalić.


Zdjecie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar