Przechodzimy na zdalne nauczanie. Przerwa w szkołach może potrwać o wiele dłużej

20200316 090626Ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do 25 marca br. przerwa w funkcjonowaniu szkół, przedszkoli i żłobków w związku z epidemią choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 może zostać przedłużona. Tak wynika z informacji przekazanej przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego na antenie TVP1 17 marca br. Minister Piontkowski poinformował również, że taka decyzja zapadnie, jeśli takie będą zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodał także, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie po prostu realizowało wytyczne Ministerstwa Zdrowia.

„Pan minister (zdrowia) choćby wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie – powiedział minister Piontkowski. - Wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek".

W związku z tym, że nauka w szkołach może nie zostać wznowiona do Świąt Wielkanocnych, rozważane jest nauczanie zdalne, żeby uniknąć konieczności przedłużenia roku szkolnego.

„Oczywiście przygotowujemy się do tego, że przerwa w tej tradycyjnej formie nauki w szkole, w klasie będzie się wydłużała – tłumaczył minister Piontkowski. - Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców - bo oni wszyscy będą musieli współpracować - na inny sposób nauczania. Zamiast tego tradycyjnego, twarzą w twarz, w jednej klasie, chcemy, aby stopniowo przechodzono na zdalne nauczanie. Metody mogą być bardzo różne, trzeba wykorzystać nowoczesne formy komunikacji, którymi częściowo na co dzień już się posługujemy, takimi jak poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, którym można przekazać informacje, ale także różnego rodzaju komunikatory, które pozwalają tworzyć grupy, które mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach, przekazywać filmy wideo bądź korzystać z tych materiałów elektronicznych, które znajdują się na platformach edukacyjnych."

Jeśli przerwa w funkcjonowaniu szkół będzie się przedłużała, to także egzamin ośmioklasisty i matury prawdopodobnie będą musiały odbyć się w późniejszych terminach (egzaminy ósmoklasistów zaplanowane są na 21-23 kwietnia, matury natomiast miały ruszyć 4 maja).

Warto dodać, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i Państwowym Instytutem Badawczym NASK przygotowało pod adresem https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje propozycje zdalnych lekcji dla wszystkich poziomów nauczania.


Zdjęcie ilustracyjne/fot. Anna Makowska
Fixed Bottom Toolbar