Zakończenie roku z przesłaniem
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Zakończenie roku z przesłaniem

Dominika Wielkiewicz

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami i dzieli nas od niego zaledwie kilka dni.


Jaki to był rok?

Na pewno trudny dla wszystkich, którzy doświadczyli nauki zdalnej i wszelkich niedogodności z nią związanych. Na szczęście już niedługo dzieci będą mogły rzucić szkolne plecaki w kąt, nauczyciele odłożą na półkę materiały do lekcji, a rodzice odetchną od organizacji kalendarza domowego. Wakacje to czas, kiedy możemy naładować baterie, zapomnieć o tym, czego doświadczyliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy i cieszyć się z beztroski. Najpierw jednak czeka nas zakończenie roku szkolnego, rozdanie świadectw, pożegnania uczniów i nauczycieli, dlatego warto, aby te ostatnie godziny razem stały się miłym wspomnieniem i emanowały wyjątkowym przesłaniem.


(Nie)zwykły prezent

Zakończenie roku szkolnego to szczególny moment, zwłaszcza jeśli klasa kończy szkołę lub żegna swojego wychowawcę. Pięknym zwieńczeniem tej uroczystej chwili mogą być drobne prezenty dla dzieci, które sprawią im frajdę i będą coś znaczyć. Jednocześnie jest to wyraz wdzięczności ze strony nauczyciela (tak, nauczyciel także może być wdzięczny dzieciom) ale i wyrazem naszej troski i najlepszych życzeń. Podstawowym prezentem jaki pamiętam jeszcze z czasów swojej szkolnej młodości są oczywiście książki. Jest to wspaniały prezent o ile tematyka książki dopasowana jest do zainteresowań ucznia, a szczególnie kiedy w książce znajdzie się spersonalizowana dedykacja i kilka słów skierowanych do poszczególnego dziecka.
 
Jednak dziś mamy znacznie więcej możliwości, aby prezent był niematerialny, spersonalizowany i „uszyty na miarę”. Programy graficzne oferują wręcz nieograniczone możliwości tworzenia i pozwolą nam wykonać np. spersonalizowane plakaty, na których możemy zawrzeć cytaty, myśli, hasła, ale też stworzyć kolaż ze zdjęć klasowych, który staje się pamiątką na całe życie. Podobnie możemy wykorzystać sceny z życia klasy do stworzenia klipów, krótkich filmików, animacji czy memów klasowych. Jeśli odpowiednio wcześniej poprosimy o współpracę i pomoc rodziców, możemy stworzyć niezwykły album ze zdjęciami dzieci i opisami każdej osoby, jego pasji, dokonań, cech charakterystycznych, etc. jest to szczególny prezent dla klas, które kończą już szkołę, bądź zakończyły etap edukacji wczesnoszkolnej i wyruszają do 4 klasy.
 
Jest jeszcze jeden prezent z kategorii sentymentalnych, który wymaga od nauczyciela znajomości swoich uczniów, ale też autentycznego zainteresowania nimi, ich problemami, pasjami i planami. Nauczyciel, który wie czym charakteryzuje się dany uczeń może napisać do swoich podopiecznych listy. Nie jeden list do całej klasy, ale list do każdego dziecka z osobna, w którym powiemy mu to, co dla danego dziecka ważne, co podniesie go na duchu, pozwoli rozwinąć skrzydła i uwierzyć w to, że nie był anonimową jednostką, ale znaczącą częścią całości, jaką jest klasa.
 

Wartość sentymentalna

Może i łatwiej byłoby kupić kilka książek, zakładek, gier planszowych, notesów itp. gadżetów, jednak to właśnie prezenty niematerialne wymagające wysiłku od nas, dorosłych mają prawdziwą wartość i świadczą o znajomości uczniów i relacji z nimi. Warto spojrzeć na zakończenie roku nie jako na czas, w którym nauczyciele dostają kwiatki i czekoladki, ale także jak na czas, w którym uczniowie mogą poczuć się równie ważnymi osobami w szkole. Bo oni także musieli mierzyć się ze słabościami, trudnościami, licznymi problemami i troskami, a do tego z pandemią, która odebrała im szkołę jaką dotychczas znali.
 
Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych. Zajmuje się również tematyką autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych oraz szkoleniem dorosłych w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar