Artysta w domowym zaciszu
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Artysta w domowym zaciszu

Witold Tkaczyk
 
Czasami zdarza się, że w rodzinie jest artysta. Są też małżeństwa twórców, czy całe artystyczne rodziny, kiedy dzieci idą w ślady rodziców. Najczęściej jednak twórca jest w rodzinie jeden, a jego tryb życia i funkcjonowania odbiegają od zwyczajnego. Tymczasem rodzinne obowiązki są takie same wszędzie.
 

Działalność nieograniczona czasem

Specyfiką zawodów artystycznych jest nieograniczony czas pracy. Nie w sensie wykonywania bez przerwy obowiązków czy aktów twórczych, ale w sensie myślenia o swoich dziełach, planowania, analizowania, czerpania inspiracji.
 
Czasem w takim zamyśleniu artystyczny rodzic zapomni podać dziecku poranną kaszkę, opróżnić kosz na śmieci, pójść na zakupy. Nieraz pracuje w nocy, czasem nie ma go w domu całymi dniami. Artystyczna działalność nie stosuje się do tzw. godzin biurowych.
 

Wena nadchodzi nieoczekiwanie

Są artyści, którzy większość czasu pracują poza domem – aktorzy, muzycy; są i tacy – malarze, rzeźbiarze, projektanci – którzy mogą pracować w domu, zwłaszcza jeśli mają pracownię lub inną wydzieloną przestrzeń. Także pierwsza grupa często ćwiczy w domowym zaciszu lub przydomowym studiu. A wena twórcza może przyjść w nieoczekiwanych porach dnia lub nocy…
 
To wszystko wpływa na funkcjonowanie takiej osoby w rodzinie. Obowiązki zawodowe przeplatają się z domowymi i nie zawsze można je pogodzić. Problem ten poznała znaczna część z nas podczas przymusowej izolacji w czasie pandemii, kiedy z konieczności pracowaliśmy zdalnie, najczęściej właśnie w domu, nierzadko w towarzystwie uczących się zdalnie dzieci.
 

Samotność sprzyja tworzeniu

Do pracy twórczej artysta potrzebuje odpowiedniej atmosfery, spokoju, by móc się skupić, czasowego wyobcowania się od spraw codziennych, pewnej izolacji, która pozwala na koncentrację. Jednym słowem – potrzebuje samotności, by nikt nie zakłócał procesu twórczego.
 
Po jakimś czasie rodzina przyzwyczaja się do takiego funkcjonowania jednego z jej członków. Ale czasem uwagi współmałżonka mogą być bolesne, zwłaszcza w chwilach rodzinnych napięć – gdy stwierdzi, że druga połowa powinna żyć samotnie, a nie zakładać rodziny. A przecież – nawet nie będąc artystami rodzice mogą być w domu zajęci i niedostępni dla dzieci! Odrobina samotności, wyciszenia i pozostania na chwilę z własnymi myślami jest nam wszystkim nieodzowna.
 
Inny rodzaj samotności twórcy wynika z jego wrażliwości, która wpływa na postrzeganie świata, i problemy, z którymi musi się zmierzyć. Nie zawsze jest to zrozumiałe dla otoczenia, które odbiera świat po prostu, a twórca zmaga się z artystycznymi wyzwaniami, które sam odczuwa i chce podjąć. Czasem dzieli się tematem z członkami rodziny, co może być pomocne, częściej jednak sam pozostaje z tym, co dostrzega i musi rozwiązać.
 

Skomplikowane związki gwiazd

Zwykło się sądzić, że artyście trudniej się ustabilizować, założyć rodzinę i trwać w związku. Zależy to od charakteru człowieka bardziej niż od jego zawodu, ale trzeba przyznać, że związki rodzinne części artystów, szczególnie związanych z popkulturą, są skomplikowane. Ludzie ci żyją pod presją sukcesów, kariery i osiągnięć zawodowych, napotykają pokusy łatwej i nieograniczonej rozrywki, doświadczają luksusu, ale też są nieustannie i bezpardonowo obserwowani przez media, a ochrona prywatności własnej i najbliższych jest wyzwaniem, z którym część z nich sobie nie radzi. Inni z kolei wychodzą z założenia, że „wszystko jest na sprzedaż”, co skutkuje poważnymi konsekwencjami w życiu prywatnym. Tym bardziej należy docenić gwiazdy, które potrafią żyć normalnie – bo takie też istnieją – mają ustabilizowane życie emocjonalne, rodzinne, są w stanie oprzeć się pokusom i zagrożeniom, a rozsądek pomaga im hamować emocje.
 
W przypadku popularnych artystów pojawia się problem podobny do tego, przed którym stają młodzi ludzie, pragnący za wszelką cenę zrobić karierę zawodową. Decyzje o związku bądź założeniu rodziny odkładają na czas po osiągnieciu odpowiedniej pozycji zawodowej lub społecznej. To jednak może trwać długie lata i w efekcie uniemożliwić zbudowanie trwałego związku i stworzenie własnego rodzinnego gniazda.
 

Mąż w cieniu sławnej żony

Warto też spojrzeć na problem od drugiej strony. Pewien mój znajomy jest mężem bardzo znanej i popularnej artystki. Mają dzieci, którymi głównie zajmuje się tata. Pozostaje on w cieniu sławnej żony i nie tęskni za popularnością. Media wiedzą o jego istnieniu, ale rodzinie udaje się zachować prywatność. To dobrze dla nich wszystkich. Jest wrażliwym człowiekiem, także zdolnym artystą (realizuje się w innej niż żona dziedzinie). Znamy się bardzo długo, ale kiedy spotykamy się na imprezach, unika fotografowania się, co dla mnie jako dokumentalisty było dziwne, dopóki nie dowiedziałem się, kim jest jego małżonka. Ten fakt uzmysłowił mi, że funkcjonowanie rodzin znanych artystów różni się od zwyczajnych wzorców.
 
Kariera artystyczna nie trwa wiecznie i przychodzi czas, kiedy popularność spada albo sam twórca zwalnia tempo pracy, ma mniej do powiedzenia. Na jego miejsce przychodzą inni, młodsi, nowsi, dobijający się o swoje pięć minut sławy. Wtedy ostoją i wsparciem jest rodzina, dom, który uświadamia nam, co naprawdę jest ważne i istotne.
 
Autor jest dziennikarzem i grafikiem, od wielu lat związanym ze środowiskiem twórców komiksu. Pisze scenariusze komiksów historycznych, jest również ich wydawcą. Pracuje na stanowisku sekretarza redakcji portalu Polskie Forum Rodziców. Prywatnie ojciec dwójki nastolatków.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
 
Baner790x105 Zakonczenie artykułu WERSJA 4
Fixed Bottom Toolbar