Sztuka odpoczywania – dlaczego warto „się przestawić”

bc 2379012 1280dr Iwona Roszkiewicz
psycholog


Zwykle jesteśmy zajęci, zapracowani, a czas biegnie zbyt szybko. Także w wakacje nie zwalnia, ale decyzje o jego wykorzystaniu należą wyłącznie do nas. Szczególnie, że jesteśmy wolni od obowiązków zawodowych, szkolnych, społecznych i codziennych (oczywiście nie od wszystkich). Pojawia się dar wolnego czasu, który możemy w wolności wykorzystać. Pewna Szwedka napisała kiedyś, że pomiędzy różnymi czynnościami trzeba pozwolić sobie na oddech, bo tak zwany codzienny kierat, to właśnie brak oddechu, brak przestawienia się.

Warto więc w wakacje „się przestawić”: przystanąć, rozejrzeć, pomarzyć. Co ja i moja rodzina chcielibyśmy przeżyć? Jaki wypoczynek zapewni nam regenerację sił fizycznych, psychicznych, odprężenie? Do wyboru są różne formy, w tym aktywne (kulturalne, sportowe, artystyczne…). I nie ma znaczenia jaką formę „przestawienia się” wybierzemy, jeśli jednak ma być skuteczne, powinno zwierać:

Więcej odpoczynku: Cyprian Norwid, z właściwym dla siebie geniuszem, w poemacie "Promethidion” zwrócił uwagę, że odpoczynek, to coś „od początku”, czyli odpoczywać znaczy po prostu zacząć ponownie, od początku, od poczęcia. Naprawdę warto o tym wiedzieć.

Więcej ruchu: „Nie masz to dzieci, jak gimnastyka, wnet smutek wszelki i żałość znika…” – te słowa znanego niegdyś wierszyka zwracają uwagę na to, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, wiec warto trochę pobiegać, popływać, poskakać, poganiać np. za piłką czy pogimnastykować się.

Więcej obserwacji otoczenia: Chodzi o uważne rozglądanie się, z planem lub bez planu, co uruchamia całą gamę różnorodnych wewnętrznych przeżyć. Popatrzeć, posłuchać, nazwać, zapamiętać, zachwycić się, podziwiać, kontemplować. Do tego dołączyć jakąś refleksję czy też rozmowę… Obserwować można przyrodę, harmonię świata, ale również na przykład architekturę. To stanowić może impuls do refleksji. Ponadto obserwacja, to możliwość oderwania się od siebie samego, nabrania dystansu, co jest niezbędne dla zachowania psychicznej równowagi.

Więcej ciszy: Dusza, podstawa istnienia, czyli moje najgłębsze ja, lubi ciszę. Nawet jeśli ja jeszcze o tym nie wiem. Pobyt w ciszy owocuje coraz większym wewnętrznym pokojem.

Więcej wdzięczności: Wdzięczność za życie, za rodzinę, za przyjaciół, za czas wolny… Jesteśmy w drodze, na której są ślady poprzednich pokoleń. Warto je wspominać, spotkać się z bliskimi, dołożyć wspólne przeżycia do tej historii…

Takie przeżywanie odpoczynku, czasu wolnego, pozwoli pozostać w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Życzę więc wszystkim pięknie przeżytego czasu wolnego. I to nie tylko podczas wakacji, bo warto sobie pozwalać na odpoczynek regularnie, chociaż raz w tygodniu, na przykład w każdą niedzielę.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar