Zdrowie psychiczne młodych – w Poznaniu odbyła się konferencja „Zaloguj swoje dziecko do życia”
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Zdrowie psychiczne młodych – w Poznaniu odbyła się konferencja „Zaloguj swoje dziecko do życia”

21 października odbyła się w Poznaniu konferencja „Zaloguj swoje dziecko do życia. Siedem sposobów na skuteczne wychowanie dziecka ”. Przy prawie pełnej sali konferencyjnej hotelu Andersia cztery ekspertki zajmujące się zdrowiem psychicznym nastolatków przedstawiły swoje doświadczenia i badania dotyczące młodych osób przeżywających trudności lub depresję, ale także dotknęły związanych z tym tematów prawidłowego funkcjonowania rodzin, wychowania, sposobów właściwego odżywiania czy spędzania czasu wolnego.

 
870 Dzialaj z nami
 

Jak rodzice mogą pomóc dziecku z depresją?

Celem konferencji było przekazanie rodzicom praktycznych sposobów jak radzić sobie z wychowaniem dzieci w dzisiejszych, niełatwych czasach. Ekspertki wskazały najważniejsze zagadnienia z codziennego życia, na które rodzice powinni zwrócić uwagę.
 
Jako pierwsza wystąpiła Bogna Białecka, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, która przedstawiła wykład zatytułowany „Jak rodzic może pomóc dzieciom w zachowaniu zdrowia psychicznego”. Na wstępie jednak zaprezentowała najnowszy poradnik przygotowany przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii „Jak pomóc dziecku z depresją?”. Poinformowała też, że FEZiP przeprowadziła szeroko zakrojone badanie, w którym udział wzięło pięć tysięcy uczniów, dotyczące zależności pomiędzy długością czasu, jakie dzieci i młodzież spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych a nastrojami depresyjnymi. Wynika z nich, że młodzi ludzie spędzają średnio 9 godzin w kontakcie z ekranami, co przekłada się m.in. na 34 proc. nastrojów depresyjnych (nie jest to jeszcze stan depresji). Problem ten znacznie pogłębił się w okresie pandemii, a skutki lockdownów i izolacji społecznej trwają do dziś.
 
Ekspertka przywołała inne efekty badań, które pokazują, że 62 proc. młodych martwi się o swoją przyszłość i obawia się, czy ich obecna edukacja dobrze przełoży się na późniejszą pracę.
 
870 BB por IMG 20231021 103325105
 

Mniej zaufania do dorosłych i samodiagnozowanie

Odpowiedzi na pytania z ankiet, na podstawie których opracowano wyniki badania, przyniosły też wnioski o znacznym obniżeniu poziomu zaufania młodzieży w stosunku do dorosłych. Pozycja rodziców jako autorytetów również w związku z tym spadła.
 
Młodzież często uciekała w przestrzeń internetu, gdzie budowała rodzaj społeczności, zawierała nowe znajomości. W sieci szukała także pomocy i odpowiedzi na nurtujące ją problemy. Szeroko rozpowszechniło się zjawisko tzw. samodiagnozowania. Wzrosła też popularność wszelkiego rodzaju wróżek i „czarów”, co ma dawać młodzieży jakieś poczucie zaopiekowania.
Niestety, niekorzystnym efektem tych fascynacji jest często zjawisko tzw. wzrostu problemów. Polega ono na tym, że osoba drąży jakiś swój jeden konkretny problem, a w efekcie sieciowych poszukiwań i kontaktów wychodzi z kilkoma problemami.
 
Korzenie zjawiska niepewności jutra badaczka upatruje w strajku nauczycieli z 2019 r., kiedy młodzież nie była pewna np. tego, czy odbędą się matury. Pandemia i wojna na Ukrainie tylko pogłębiła to zjawisko.
 
870 BB wykl IMG 20231021 103936268
 

Ruch i lektura dobrymi rekomendacjami

W celu zapobiegania nastrojom depresyjnym Bogna Białecka rekomenduje m.in. zwiększenie aktywności fizycznej, polegającej np. na spacerach, ćwiczeniach fizycznych,  na przebywaniu na słońcu i odpowiednim nawadnianiu organizmu. Do tego regularne spożywania posiłków, odpowiednia dieta i tzw. wsparcie społeczne powinno dać spodziewane efekty.
 
Ekspertka poleciła też rodzicom i młodzieży przydatne lektury – m.in. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora Frankla, „Epidemia smartfonów” Manfreda Spitzera  i „Cyfrowi niewolnicy” Grzegorza Osińskiego.
 

Dwie perspektywy, jeden cel

Następny wykład „Rozpoznanie psychologiczne a leczenie. Dla kogo pomoc, dla kogo wsparcie?" wygłosiła psychoterapeutka Małgorzata Leśniewska. Jest ona praktykiem prowadzącym terapie indywidulane oraz grupowe i na doświadczeniach ze spotkań ze swoimi pacjentami oparła wystąpienie.
 
Zauważyła, że jeszcze 10 lat temu to na ogół rodzice przyprowadzali swe dzieci do jej gabinetu, a obecnie to głównie nastolatki chcą porozmawiać z psychologiem o swoich problemach i namawiają rodziców na taka wizytę.
 
870 ML dymki IMG 20231021 105911485
 
Jak zauważyła psychoterapeutka nie wszystkie problemy, z którymi zwracają się o niej młodzi ludzie, są chorobami, ale właśnie także takimi tematami może się zająć psycholog – w odróżnieniu od psychiatry, który zajmuje się wyłącznie chorobami. Granica pomiędzy normą, a zaburzeniami jest bardzo cienka i warto niekiedy sprawdzić z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
 
Specjalistka zwróciła uwagę, że tak naprawdę przy jednym przypadku pracuje i z nastolatkiem i z jego rodzicami. Są dwie perspektywy, ale jeden cel. Z jej praktyki wynika, że na ogół udaje się pokonać rozbieżności i uzgodnić co jest ważne, nad czym pracować. Powiedziała, że niekiedy oczekiwania co do efektu terapii są nieadekwatne do celu terapii, że jedne zmiany pociągają za sobą inne, że efekty terapii odczuwalne są w niektórych przypadkach dopiero po dłuższym, czasie – zmiana widoczna jest na tzw. czwartym etapie nazwanym przez specjalistkę „działaniem”.
 
Konferencja odbyła się 21 października w godz. 10.00 -14.00 w Andersia Hotel przy Placu Andersa 3 w Poznaniu. Jej organizatorem była Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, a partnerem Fundacja STERNIK Poznań.
 

Informacje o prelegentkach:

Bogna Białecka - prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Psycholog, autorka licznych programów profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, profilaktyki uzależnień cyfrowych oraz publikacji w tym zakresie. Redaktor czasopisma „Wychowujmy" wydawanego przez ORE. Autorka szeregu poradników dotyczących wychowania i relacji, redaktor portalu dla młodzieży pytam.edu.pl oraz portalu dla rodziców rodzice.co. W roku 2022 odznaczona Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, za badania i edukację w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.
 
Małgorzata Leśniewska - psycholog, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, specjalista psychoterapii uzależnień certyfikowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, psychoterapeuta w Ośrodku Pomocy Psychologicznej SPCh w Poznaniu. Współpracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS. Od 2013 r. pracuje jako psychoterapeuta dorosłych i młodzieży. Pomaga pacjentom zmagać się z lękiem, zaburzeniami nastroju, trudnościami w relacjach, uzależnieniami oraz w powrocie do zdrowia po kryzysach psychicznych. Prowadzi zarówno terapię indywidualną jak i grupową.
 
Dalszy ciąg relacji TUTAJ.
 
Na zdjęciu otwierającym - Bogna Białecka przed publicznością
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
 
Tekst.: wit
Źródło not biograficznych: rodzice.co
Zdjęcia: Witold Tkaczyk
 
870 Dzialaj z nami
Fixed Bottom Toolbar