Z nowym rokiem ważne zmiany w programie 500+

Z nowym rokiem ważne zmiany w programie 500+

1 stycznia weszło w życie kilka zmian w programie „Rodzina 500+”. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać do ZUS wyłącznie online, a pieniądze trafią na wskazane konto bankowe.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, iż sprawy dot. prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal są realizowane przez dotychczasowe organy, a samorządy kontynuują wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

− Od 1 lutego 2022 roku, ruszy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Emp@tia − przypomina resort.

Mobilne punkty

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w każdej jednostce ZUS są dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

− Ponadto ZUS planuje utworzenie od lutego, tj. od daty rozpoczęcia przyjmowania wniosków na nowy okres świadczeniowy,   dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach/urzędach (np. Poczta, KRUS) w celu dotarcia do lokalnych środowisk, służąc rodzinom pomocą zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet – informuje resort. − Tym samym, w okresie składania wniosków na nowy okres świadczeniowy, na terenie kraju funkcjonować będzie bardzo rozbudowana sieć miejsc, gdzie każda rodzina będzie mogła skorzystać z pomocy przy złożeniu wniosku. Należy zauważyć, że punkty, gdzie potencjalnie będzie istnieć możliwość uzyskania pomocy w złożeniu wniosków funkcjonować będą w ponad 8 tysiącach miejsc (ok. 7500 – poczta, ok. 260 – KRUS, ok. 320 – ZUS), a więc w zdecydowanie większej liczbie niż jest gmin w Polsce.

Infolinia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia tymczasem pomoc w sprawie świadczenia wychowawczego: na specjalnej infolinii 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00); w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) oraz we wszystkich placówkach ZUS.

autor: kjp
źródło: gov.pl
zdjęcie: gov.pl
Fixed Bottom Toolbar