Dlaczego rozpadają się małżeństwa?
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Dlaczego rozpadają się małżeństwa?

Rozpad rodzin, małżeństw i duża liczba rozwodów nie są w Polsce tajemnicą. Badania wskazują, że rozpada się obecnie co trzeci związek małżeński.
 

Dominikanin o rozwodach

Na temat powodów rozpadu małżeństw wypowiedział się znany ze swojej aktywności w sieciach społecznościowych dominikanin o. Adam Szustak. W 2104 r. duchowny wraz ze współpracownikami stworzył stronę internetową oraz kanał komunikacyjny na YouTube pod nazwa „Langusta na palmie”, gdzie w formie vlogów wypowiada się na różne, społecznie ważne tematy.
 
500 Langusta 2022 06 21 1
 
W jednym z nagrań odniósł się do przyczyn rozpadu związków małżeńskich. Ocenił, że jest to skutkiem niewłaściwych relacji międzyludzkich i że wiele osób doświadcza „trudnych i przykrych rzeczy”.
 
Dominikanin informuje, że przychodzą do niego pary małżonków po 5, 10, 15, 20 lub 30 latach bycia ze sobą i komunikują mu, że ich miłość „chyba się już skończyła” i że „popsuło się między nami".
 

Sama miłość to jeszcze nie związek

- Moja diagnoza już od dawna jest bardzo jednoznaczna, w sensie co się stało, albo raczej co się nie stało, w wyniku czego potem następuje rozpad związku - mówi ojciec A. Szustak.
 
500 AS 2022 06 21 3
 
Sam fakt, że dwie osoby łączy miłość, zauroczenie i że chcą być ze sobą i dobrze im jest ze sobą, wcale nie oznacza, że stworzyli związek, twierdzi dominikanin.
 
- Związki ludziom nie wychodzą, bo jesteśmy przekonani, że jak kochamy i jesteśmy ze sobą, to mamy związek. To przekonanie jest błędem, który popełnia znaczna ilość małżeństw – twierdzi dominikanin. - Przychodzi do mnie wiele par, pragnących się pobrać, a ja ich wtedy pytam co to znaczy, że ty ho kochasz, na czym to polega. Opowiadają bardzo piękne rzeczy – że ze sobą czują się bezpieczni, że się rozwijają, pomagają sobie. Wydaje im się, że skoro się wzajemnie kochają to mają związek. Otóż nie - Nie macie związku - mówi takim parom duchowny.
 

Nauczyć się spełniać pragnienia i potrzeby

- Związek polega na tym, że dwie osoby uczą się nawzajem tego, jak spełnić swoje pragnienia, oczekiwania i potrzeby. Prawdziwy związek polega na tym, że mężczyzna uczy się jak rozpoznawać i jak wychodzić naprzeciw potrzebom swojej żony, czyli nieustanie rozmawia z nią, spędza z nią czas i pyta ją czego potrzebuje i kiedy czuje się kochana. Kiedy i w jaki sposób doznaje ona poczucia spełnienia w fakcie bycia z nim. Oczywiście, to samo robi kobieta, czyli dowiaduje się i nieustannie próbuje się wgryźć w to, czego potrzebuje jej mąż, żeby czuć się spełnionym i szczęśliwym. By jemu w związku z nią dostarczone było to, czego mu potrzeba - tłumaczy duchowny.
 
500 napis 2022 06 21 5
 
Nie wszystkie pragnienia i potrzeby można i należy spełniać – zaznacza o. A. Szustak. Dochodzimy do tego, które potrzeby są prawdziwe, które nie, które są potrzebna, a które nie. Potrzeby i pragnienia zmieniają się, w miarę zmian warunków życia, naszej sytuacji uczymy się nowych.
 
- Ktoś kto buduje prawdziwy związek, nieustannie poszukuje nowej wersji tego czego tej najbliższej osobie potrzeba – twierdzi o. A. Szustak.
- Jeżeli świadomie nie nauczyliście się komunikacji, nieustannego rozpoznawania w sobie waszych potrzeb, tylko działaliście na zasadzie „mam go/ją, więc jest mi dobrze", to to się zawsze skończy - zauważa dominikanin.
 

Przyjaźń najwyższą formą miłości

O. Adam Szustak przekonuje, że najwyższą formą miłości jest przyjaźń. Nie jest nią ani pożądanie, ani zauroczenie, fascynacja, czy „zakochańczy obłęd”. Prawdziwie kochającymi się ludźmi są ci, którzy żyją w przyjaźni. Przyjaźń polega na tym, że chce się poznać drugiego człowieka, chce się wiedzieć, czego mu potrzeba i chce się zrobić wszystko, by mu dostarczyć wszystko, czego mu potrzeba - tłumaczy o. Szustak.
 
500 AS 2022 06 21 4
 
W opinii duchownego małżeństwa się rozpadają, bo dwie osoby nie zbudowały między sobą przyjaźni.
 
- Miłość małżeńska, przyjacielska, jak każda relacja polega na zbudowaniu więzi, w której chodzi o danie tego, czego potrzeba drugiej osobie - podkreśla dominikanin o. A. Szustak.
 
Oprac. wit
Źródło: YouTube - „Langusta na palmie", o2.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, YouTube - „Langusta na palmie"
Fixed Bottom Toolbar