Czego potrzebuje niemowlę do prawidłowego rozwoju
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Czego potrzebuje niemowlę do prawidłowego rozwoju

Dominika Wielkiewicz

Narodziny dziecka to zawsze wielkie wydarzenie, a towarzyszące im emocje są nieporównywalne z jakimkolwiek innym. Wcześniej rodzice starają się przygotować nie tylko szpitalną wyprawkę, ale i wszelkie rzeczy potrzebne w pierwszych miesiącach życia dziecka oraz zdobyć jak najwięcej informacji na temat pielęgnacji, potrzeb, pomocy i opieki medycznej. Choć czasami wydaje się, że niemowlę tylko je i śpi, to należy pamiętać o tym, że pierwszych 12 miesięcy życia dziecka stanowi kamień milowy w jego rozwoju.


Jak wspierać rozwój niemowlaka

Codzienne zmiany, które zachodzą w życiu małego człowieka, choć czasami niezauważalne gołym okiem, są wielkim krokiem na drodze do jego rozwoju. Wsparciem w tym procesie, aby pozostał niezakłócony, są niewątpliwie wszelkie badania profilaktyczne, które pozwalają obserwować rozwój, dostrzegać zagrożenia i w porę im zapobiegać.
 
Ogromną rolę w rozwoju niemowlęcia odgrywa także dieta. Choć na tym etapie kojarzy nam się ona jedynie z mlekiem, to jednak po kilku miesiącach rozpoczyna się rozszerzanie diety dziecka i, niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy 10-miesięczne dziecko karmione jest słodyczami, napojami pełnymi sztucznych barwników i - o zgrozo! - nawet chipsami.

Dieta bogata w składniki odżywcze to zabezpieczenie na kolejne lata życia małego człowieka i od samego początku zależy czy w przyszłości nasze dziecko będzie zmagać się z problemami z wagą.


Bodźce z umiarem

Rodzice niemowlęcia na każdym kroku bombardowani są ofertami wszelakich zabawek. Niestety, nie zawsze są one edukacyjne i czasem mogą znacząco przestymulować dziecko, które najwięcej uczy się poprzez obserwację i doświadczenie. Przesyt bodźców może spowodować płaczliwość, a także kłopoty ze snem i karmieniem. Tymczasem nie tak rzadko widzimy kilkumiesięczne dzieci oglądające przez kilka godzin dziennie bajki w telewizji lub na ekranie telefonu. Tak duża ilość bodźców powoduje, że mózg dziecka nie jest w stanie ich przetworzyć, co rodzi powyższe problemy, a do tego jeszcze nadpobudliwość i niepokój dziecka.

Nie nauczy się ono słów ani ekspresji patrząc na edukacyjnego misia czy postać z kreskówki, ale wtedy, kiedy rodzice będą do dziecka mówić, robić różne miny i utrzymywać z nim kontakt, ponieważ wtedy niemowlę uczy się, że ma na coś wpływ, że jego reakcje powodują konkretne zachowania.

Równie ważne jest śpiewanie dziecku, nawet jeśli nie wykazujemy się wybitnym talentem w tej dziedzinie. Niemowlęta bardzo chętnie wsłuchują się w melodię, a rytm wprawia je w dobry nastrój, dlatego cennym dla rozwoju jego zmysłów jest połączenie śpiewu i tańca z dzieckiem.

O ile monotonia nie rozwija, o tyle powtarzalność rytuałów dnia codziennego daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, stałość i wyznacza rytm dnia, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i ma poczucie bezpieczeństwa. Nie ma nic gorszego niż ustalanie każdego dnia innych pór na sen, karmienie czy zabawę.


Po pierwsze miłość

To, o czym należy pamiętać na pierwszym miejscu to fakt, iż nic nie jest w stanie zastąpić dziecku miłości, bliskości, poczucia bezpieczeństwa. Wyczuwa ono te wszystkie emocje podczas dotyku, czynności pielęgnacyjnych, przytulania i bycia blisko rodziców. Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb i warunek prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Dlatego tak ważne jest reagowanie na jego potrzeby, przytulanie, gdy tego potrzebuje i bycie w pobliżu. Pozostawienie dziecka, aż się wypłacze jest dla niego wielką emocjonalną krzywdą, która pozostaje w nim na bardzo długo i wzbudza w nim lęk.

Dziecko musi mieć pewność, że rodzic jest dla niego emocjonalną przystanią, do której może zacumować zawsze, gdy tego potrzebuje. Ta przystań powinna składać się z rodziców, którzy darzą siebie nawzajem szacunkiem, miłością i wsparciem.

I na koniec – ważna jest akceptacja dziecka takim, jakie jest - pomimo gorszych dni czy mniejszych umiejętności w porównaniu z innymi. Tak często można usłyszeć przechwałki, które z dzieci już chodzi, siada, gaworzy itp. Zupełnie jakby to miało jakieś znaczenie w życiu tych dzieci. Akceptujmy nasze dziecko w całości, szanujmy je, wspierajmy z miłością w jego rozwoju, a odwdzięczy nam się czymś, co najważniejsze – miłością.

Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych. Zajmuje się również tematyką autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych oraz szkoleniem dorosłych w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
 
Baner790x105 Zakonczenie artykułu WERSJA 4
Fixed Bottom Toolbar