Like father, like son
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Like father, like son

Dominika Wielkiewicz

Podobno miarą mężczyzny jest fakt, czy posadzi drzewo, spłodzi syna i wybuduje dom. No cóż, to chyba zbyt duże uproszczenie niemające zbyt wiele wspólnego z faktem bycia nie tylko prawdziwym mężczyzną, ale i dobrym ojcem.


Geny to nie wszystko

Patrząc na dziecko lubimy odnajdywać w nim swoje cechy, a kiedy jeszcze ktoś z otoczenia potwierdzi, że „to po tatusiu”, ów tatuś pęka z dumy. A prawda jest taka, że dziecko otrzymuje łącznie 46 chromosomów, z czego połowa pochodzi od mamy i taty. W genach dziedziczymy wygląd, inteligencję, niektóre zachowania, a nawet choroby. Jednak geny to nie wszystko. I choć mają duży wpływ na życie, nie są odpowiedzialne za jego jakość. Jednym z wielu czynników odpowiedzialnych za jakość życia jest m.in. wychowanie i relacje rodzinne.


Wzór męskości

Największy komplement dla ojca to ten, kiedy syn mówi, że chce być taki jak tata i że to tata jest dla niego bohaterem. To, czy jest się wzorem dla syna widać już w pierwszych latach jego życia, gdyż chłopcy często wplatają elementy podpatrzone z dorosłego życia w trakcie swojej zabawy. Słyszymy wypowiedzi chłopca na temat danej dziedziny, o której rozmawia z ojcem, przykładowo wymienia nazwy samolotów, gra w szachy, lubi koszykówkę i wiele innych, a wszystko dlatego, że syn chce iść w ślady ojca.

Dzieci od najmłodszych lat obserwują rodziców, starają się ich naśladować i wyciągają wnioski z tego, co widzą. Nie od dziś wiadomo, że słowa to jedno i mówić można wiele i na każdy temat, jednak mądrość dzieci jest większa niż się niektórym wydaje i doskonale widzą one różnicę pomiędzy tym co słyszą, a tym co widzą.

Dlatego najważniejszy jest przykład i realne działania jakie ojciec jako rodzic podejmuje wobec swojego syna. Ojciec powinien nauczyć i pokazać synowi męski świat. Ojciec jest wzorem dla syna i od pierwszych dni jego życia uczy go jak należy odnosić się do kobiet i jak je traktować. Uczy, jak rozwiązywać domowe problemy i jak panować nad trudnymi emocjami, których przecież nie brakuje w życiu rodzinnym. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji i w takich emocjach bardzo łatwo popełnić błędy, które trudno naprawić i wypowiedzieć słowa, które usłyszy syn i których już nie da się cofnąć.


Emocje i czas

Ważne, aby ojciec zdawał sobie sprawę, że w życiu rodzinnym stereotyp „macho” niewiele wnosi do wychowania, przeciwnie może wyrządzić sporo krzywdy. Powtarzając synowi, że „chłopaki nie płaczą” uczy go tego, że emocji i słabości nie należy okazywać, co skutkuje chłodem emocjonalnym nie tylko w relacjach ojciec – syn, ale i w jego przyszłych kontaktach rodzinnych i społecznych.

Zdarza się, że ojcowie upatrują swoją rolę w zapewnieniu dziecku bytu. Jednak praca i dbanie o stronę finansową nie wyklucza bycia aktywnym i uważnym ojcem, pełnym emocji i okazującym uczucia. Chwila, kiedy ojciec w końcu wraca z pracy po całym dniu oczekiwania jest dla syna niezwykle ważnym momentem, w którym może mu opowiedzieć o swoim dniu i o wszystkim, co się wydarzyło i było dla dziecka znaczące. Niezwykle ważne dla syna jest, aby ojciec miał dla niego czas i chęć pokazania mu męskiego świata.

Podczas wspólnych zabaw ojciec przemyca synowi cenne informacje na temat otaczającego świata (mama także), dzięki czemu ma niepowtarzalną szansę na wytworzenie silnej więzi i stania się dla dziecka autorytetem w wybranej dziedzinie. Świat pokazywany synom przez ojców jest zupełnie inny od świata damskiego, nawet jeśli robią te same rzeczy. Jazda na rowerze z mamą jest zupełnie inna niż z tatą i jest dla syna niezwykle ważne, aby także ojciec był aktywny i zaangażowany.


Ojcowski przekaz

Świat taty jest bardziej szalony, pełen wyzwań, ale też trochę bardziej niebezpieczny i pełen odkryć. Męskie wyprawy, szybka jazda na hulajnodze, wyścigi i rywalizacja, poznawanie i przekraczanie swoich granic celem rozwoju i poznania własnych możliwości i budowania poczucia własnej wartości syna to tylko niektóre z elementów budujących męski świat.

Syn zawsze bierze przykład z ojca, także ten negatywny i jeśli, ojcze, spędzasz czas przed telewizorem, a twój syn ciągle zajmuje się sam sobą, to miej świadomość, że w przyszłości będzie robił dokładnie to samo. Dlatego jeszcze przed narodzeniem, kiedy wiesz jakiej płci będzie dziecko, odpowiedz sobie na pytanie co chcesz przekazać swojemu synowi i jakiego mężczyznę chcesz wychować.

Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych. Zajmuje się również tematyką autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych oraz szkoleniem dorosłych w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
 
Baner790x105 Zakonczenie artykułu WERSJA 4
Fixed Bottom Toolbar