Zabawy z jesienią

mother and son 864142 480Anna Magdalena Andrzejewska

Każda pora roku ma swój urok! A chociaż jesień kojarzy się z nieuchronnym ochłodzeniem i coraz krótszymi dniami, nie da się przecenić zalet kreatywnego spędzania czasu właśnie o tej porze roku. Zwłaszcza czasu spędzonego z rodziną…

Warto wykorzystać każdy moment do przebywania na świeżym powietrzu, pamiętając jednocześnie, żeby zadbać o odpowiedni ubiór, bo jesienne dni, nawet te ciepłe, są bardzo zdradliwe i łatwo o przeziębienie. A w dni deszczowe i zimne można wykorzystać zebrane w czasie spacerów jesienne skarby – tak do podziwiania, jak i do spożycia.

Na spacer do lasu lub parku
Rodzinna wyprawa do lasu lub parku zawsze jest ekscytująca, a połączona z poszukiwaniem skarbów zostanie doceniona przez każde dziecko. A jakie skarby jesień ma do zaoferowania? Kasztany, żołędzie, kolorowe liście, owoce jarzębiny, grzyby, borówki… Dla kreatywnego młodego człowieka skarbem będą także patyki o ciekawych kształtach, kawałki kory, szyszki, mech, piórka – wszystko, co pomieści w koszyku czy torbie.

WAŻNE! Przy zbieraniu grzybów zawsze pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i nauczmy ich dzieci. Zbieramy jedynie te grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne. Inne obserwujmy, możemy im zrobić zdjęcia, ale ich nie dotykajmy!

W trakcie wyprawy warto pobawić się w tropicieli, poszukać śladów zwierząt i spróbować je zidentyfikować. Rozpoznawanie drzew po liściach i korze czy ptaków po ich śpiewie – to zajęcia niezwykle zajmujące, zwłaszcza, jeżeli zaangażują się wszyscy członkowie rodziny. Fotografowanie śladów, ciekawych roślin czy grzybów także wzbogaci i rodziców, i dzieci. Z fotografii można będzie w domu przygotować jesienny album lub atlas.

Deszczowa piosenka
W deszczowe, ale ciepłe dni, nie rezygnujmy ze spacerów. Po co są kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe, parasolki, a nawet dostępne na rynku kombinezony przeciwdeszczowe? Dzieci kochają deszcz! Taniec w deszczu, łapanie do ust kropel, brodzenie po kałużach, rozbryzgiwanie błota… Chyba każde dziecko to uwielbia, więc je obudźmy w sobie i dajmy naszym maluchom trochę deszczowej swobody!

A w domu…
W domu z zebranych leśnych „perełek” można wykonać mnóstwo ciekawych rzeczy: ludziki i zwierzęta z kasztanów, żołędzi i szyszek, leśne, jesienne krajobrazy na kartonie lub w pudełku, biżuterię z jarzębiny, atlas z zebranych liści, kolorowe bukiety z liści, owoców i gałęzi, maski czy kapelusze z liści, a także ozdoby (zawieszki, wianki, pierścienie), które można będzie wykorzystać do ozdobienia domu na święta.

Przetwory
Wspólne gotowanie jest niezwykle inspirujące. Zamykanie zapachów, smaków i kolorów jesieni w słoikach daje nie tylko satysfakcję, ale i praktyczne korzyści, przy tym uczy i buduje więzi. Nie bez powodu jednym najbardziej lubianych przez dzieci miejsc w domu jest kuchnia! Obieranie pieczonej papryki, kręcenie pomidorów przez przecierak, drylowanie śliwek – to wszystko niezwykle ciekawe zajęcia, w których mogą uczestniczyć najmłodsi członkowie rodziny! Otwarcie w zimowy wieczór słoiczka ze śliwkowymi powidłami pozwoli na przypomnienie sobie o tych wspólnie spędzonych jesienią chwilach.

Jesień to cudowna, kolorowa, pachnąca pora roku. Bogactwo, którym nas obdarza, można wykorzystać na dobrze, mądrze spędzony rodzinny czas. Potrzebne są jedynie chęci i odrobina fantazji.


Autorka jest socjologiem – familiologiem (specjalistą ds. rodziny), trenerem, działaczką na rzecz rodziny, jedną z głównych inicjatorów oraz współzałożycieli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, była Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

banner rodzina na antenie
Fixed Bottom Toolbar