Depresja objawia się także w sposób fizyczny
Zdjęcie: Pexels.com

Depresja objawia się także w sposób fizyczny

Problem depresji dotyczy coraz wiekszej liczby, także młodych osób. Depresja kojarzona jest bardziej ze stanem ducha, niż ciała, ponieważ najczęściej łączymy tę chorobę z bólem emocjonalnym, przejawiającym się w odczuciach takich, jak smutek, płacz i poczucie beznadziejności, Badania pokazują jednak, że depresja może objawiać się również jako ból fizyczny. Niezależnie, czy objawy pojawiają się u młodych, czy starszych osób, warto prześledzić, które dolegliwości fizyczne mogą świadczyć o prawdopodobieństwie depresji.
 

Cierpi umysł i ciało

Depresja jest schorzeniem, które wpływa zarówno na nasz umysł i ciało. Objawy fizyczne, które powoduje ta choroba pokazują, że depresja jest to dolegliwość bardzo realna. Pewne fizyczne objawy mogą sygnalizować, że zaczyna się okres depresji, lub dać wskazówkę, że coś dzieje się z naszym zdrowiem.
 
870 pexels pixabay 236151
 
Lekarze badając różne przypadki depresji wyróżnili kilka charakterystycznych dla tej choroby objawów fizycznych.
 

Zmęczenie lub obniżony poziom energii

Badania pokazują, że częstym objawem depresji jest zmęczenie. Czasem nawet będąc zdrowym odczuwamy niższy poziom energii, rano możemy czuć się ospali i chętniej pozostalibyśmy dłużej w łóżku, niż wstali i zabrali się do codziennych obowiązków.
 
Często uważa się, że wyczerpanie wynika ze stresu, ale to właśnie depresja może powodować, że czujemy zmęczenie. W przeciwieństwie do codziennego zmęczenia, to związane z depresją może powodować problemy z koncentracją, drażliwość i apatię. Osoby zmagające się z depresją często czują się ospałe nawet po odpowiednim odpoczynku.
 
870 pexels engin akyurt 3356489
 
Zdecydowane ustalenie czy wyczerpanie jest powiązane z depresją, może być trudne, ponieważ wiele chorób fizycznych, takich jak infekcje i wirusy, może również powodować zmęczenie.
 
Podczas gdy codzienne zmęczenie nie musi, ale może być oznaką depresji, to inne objawy, takie jak smutek, poczucie beznadziejności i anhedonia (brak przyjemności z codziennych czynności) mogą świadczyć, że mamy do czynienia z tą chorobą.
 

Mniejsza tolerancja bólu

Jak się okazuje, depresja i ból często współistnieją obok siebie. Jeśli odczuwamy silne bóle, a nie możemy znaleźć żadnego fizycznego ich powodu, to także taki objaw może świadczyć o depresji.
 
Jedno z badań przeprowadzonych kilka lat temu wykazało związek pomiędzy osobami z depresją a zmniejszoną tolerancją na ból, podczas gdy inne badanie udowodniło, że ból ma większy wpływ na osoby zmagające się z depresją.
 
870 pexels nathan cowley 897817
 
Te dwa objawy nie mają ze sobą wyraźnego związku przyczynowo skutkowego, ale ważne jest, aby oceniać je razem, szczególnie w wypadku, kiedy mamy zażywać leki. Niektóre badania wskazują bowiem, że stosowanie leków antydepresyjnych może nie tylko pomóc złagodzić objawy depresji, ale również działać jako środek przeciwbólowy.
 

Ból pleców albo bolące mięśnie

Jeśli rano czujemy się dobrze, a w pracy, gdy siedzimy przy biurku, plecy zaczynają boleć, może to być objawem stresu albo depresji. Choć często tego rodzaju dolegliwości są związane ze złą postawą lub urazami, bóle pleców mogą być również objawem stresu psychicznego.
 
Badanie z 2017 r. przeprowadzone na 1013 kanadyjskich studentach ujawniło bezpośredni związek między depresją a bólem pleców. Psychologowie i psychiatrzy od dawna byli przekonani, że problemy emocjonalne mogą powodować przewlekłe bóle. Wciąż jednak badane są szczegóły, m. in. związek między depresją a reakcją zapalną organizmu.
 
Nowsze badania sugerują, że objawy związane ze stanami zapalnymi w organizmie może mieć coś wspólnego z obwodami mózgowymi. Zapalenie może zakłócać sygnały mózgowe, a zatem może mieć wpływ na depresję i sposób jej leczenia.
 

Bóle głowy

Zjawisko bólu głowy odczuwa całkiem spory odsetek ludzi. Jest ono tak powszechne, że przeważnie nie odczytujemy go jako coś poważnego. Stresujące sytuacje w pracy, takie jak konflikt ze współpracownikiem, mogą nawet powodować te bóle głowy.
 
Jednak ból głowy nie zawsze może być wywołany stresem, zwłaszcza jeśli w przeszłości tolerowałeś współpracownika. Jeśli zauważysz nowo odczuwane codzienne bóle głowy, może to oznaczać depresję.
 
W przeciwieństwie do migrenowych bólów głowy, bóle głowy związane z depresją niekoniecznie zaburzają funkcjonowanie. Opisany przez National Headache Foundation jako „napięciowy”, ten rodzaj bólu głowy może wydawać się łagodnym pulsującym uczuciem, szczególnie wokół brwi.
 
870 pexels andrea piacquadio 3812745
 
Chociaż bólom głowy pomaga zwykły lek, na ogół występują one regularnie. Czasami związane są z przewlekłym napięciem i mogą być objawem poważnych zaburzeń depresyjnych.
 
Jednak bóle głowy nie są jedyną wskazówką, że ból może być powiązany z chorobą psychiczną. Ludzie z depresją często doświadczają dodatkowych objawów, takich jak smutek, drażliwość i zmniejszony poziom energii.
 

Problemy z oczami lub pogorszenie widzenia

Depresja może powodować, że świat będzie wyglądał na szary i ponury, ale jedno z badań przeprowadzonych w Niemczech sugeruje, że ta obawa o zdrowie psychiczne może faktycznie wpływać na wzrok.
 
W badaniu jakiemu poddano kilkadziesiąt osób, te z depresją miały trudności z dostrzeżeniem różnic w czerni i bieli. Znane przez badaczy jako „postrzeganie kontrastu” zjawisko może wyjaśniać, dlaczego depresja sprawia, że świat wygląda „mętnie”, nieostro.
 
870 pexels engin akyurt 1458826
 

Ból brzucha lub dolegliwości jamy brzusznej

To uczucie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów depresji. Gdy brzuch zaczyna boleć, łatwo jest go sklasyfikować jako ból wzdęciowy lub ból menstruacyjny.
 
Nasilający się ból, zwłaszcza gdy pojawia się stres, może być oznaką depresji. Naukowcy z Harvard Medical School sugerują, że dolegliwości żołądkowe, takie jak skurcze, wzdęcia i nudności, mogą być oznaką złego stanu zdrowia psychicznego.
 
Według badaczy z Harvardu depresja może powodować (lub być wynikiem) stan zapalny układu trawiennego, z bólem, który łatwo pomylić z chorobami takimi jak zapalenie jelit lub zespół jelita drażliwego.
 
Lekarze i naukowcy czasami nazywają jelito „drugim mózgiem”, ponieważ znaleźli związek między zdrowiem jelit a dobrym stanem psychicznym. Ludzkie żołądki są pełne dobrych bakterii i jeśli występuje nierównowaga dobrych bakterii, mogą pojawić się objawy niepokoju i depresji.
 
Zdrowie jelit może poprawić zrównoważona dieta i przyjmowanie probiotyków. Efekty takich działań mogą wpłynąć na poprawę nastroju, ale konieczne są dalsze badania, by to dokładnie udowodnić.
 

Kłopoty z trawieniem lub nieregularne wypróżnienia

 Problemy trawienne, takie jak zaparcia i biegunki, są często spowodowane zatruciem pokarmowym lub wirusami żołądkowo-jelitowymi. Łatwo zatem jest założyć, że dyskomfort w jelitach wynika z dolegliwości fizycznej.
 
Jednak również emocje, takie jak smutek, niepokój i przygnębienie, mogą zakłócać procesy trawienne. Jedno z badań sugeruje związek między lękiem, depresją i bólem żołądkowo-jelitowym.
 
Warto więc przyjrzeć się wymienionym wyżej reakcjom naszego organizmu i prześledzić, które dolegliwości fizyczne mogą świadczyć o prawdopodobieństwie depresji.
 
Oprac.: wit
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar