Koronawirus u dziecka - objawy, rozpoznanie, przebieg choroby

protection 4977334 1280dr n. med. Andrzej Blumczyński
specjalista pediatra, nefrolog dziecięcy


W kontekście trwającej epidemii COVID-19 najwięcej uwagi poświęca się sytuacji osób starszych. Słusznie. Powstaje jednak pytanie, jak zakażenie koronawirusem przebiega u dzieci i młodzieży.

Przyzwyczailiśmy się, że temat infekcji, to przede wszystkim domena najmłodszych. Nie bez powodu wzięło się przecież określenie "smarkacz". Ku zakoczeniu badaczy okazuje się jednak, że populacja dzieci i młodzieży radzi sobie z zakażeniem SARS-CoV-2 zaskakująco dobrze. I choć doniesienia naukowe są cały czas jeszcze skromne, to można pokusić się o pewne podsumowania.

Po pierwsze, wydaje się, że dzieci i młodzież zakażają się wcale nie tak często. W badaniach chińskich, włoskich i amerykańskich nieletni stanowili jedynie od 1,2 do 2% wszystkich chorych. Najczęściej zakażenie dotyczyło nastolatków powyżej 15 roku życia, przede wszystkim chłopców. Co ciekawe, wbrew dotychczasowym tendencjom, to dzieci zarażały się od swoich domowników, a nie odwrotnie.

Po drugie, przebieg choroby był u nich przeważnie łagodny – jedynie nieco ponad 5% zakażonych dzieci i młodzieży wymagało leczenia w szpitalu. Wśród objawów dominowały przede wszystkim: kaszel, zaczerwienienie gardła, temperatura powyżej 37,5 stopni Celsjusza. Znacznie rzadziej pojwiały się: ból głowy, bóle mięśniowe, biegunka, wymioty, ból brzucha, katar i uczucie zmęczenia, a także zaburzenia zmysłu węchu i smaku.

Choroba przebiegała najczęściej pod postacią zapalenia płuc, rzadziej gradła, krtani lub oskrzeli. Warto jednak zaznaczyć, że znaczny odsetek zakażonych dzieci i młodzieży nie prezentował żadnych dolegliwości. Na szczęście ciężki, wymagający intensywnej terapii przebieg schorzenia obserwowano jedynie u pojedynczych pacjentów. Uważa się, że w grupie takiego ryzyka są w pierwszej kolejności niemowlęta oraz dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, chorobami nowotworowymi, przewlekłymi schorzeniami płuc i zaburzeniami odporności.

Podsumowując, warto jednak podkreślić, że generalnie rzecz biorąc nie musimy obawiać się ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 w przypadku dzieci i młodzieży. Objawy choroby przypominają najczęściej zwykłe przeziębienie, co może stanowić problem interpretacyjny. Większość takich pacjentów będzie jednak mogła leczyć się w domu. I skoro dobrych wiadomości mamy ostatnio jak na lekarstwo, to warto ten fakt zauważyć ?


Piśmiennictwo:
Sawiec P. Wstępna analiza zachorowań na COVID-19 u dzieci w Stanach Zjednoczonych. www.mp.pl
E. Kuchar. Co wiadomo o przebiegu zakażenia COVID-19 u dzieci? www.mp.pl

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar