podatki 2022

Podatkowe zmiany dla rodziców i przedsiębiorców. Kto i ile na nich zyska?

Od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców.
 
– Rozważamy wprowadzenie możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców – zapowiedział cytowany przez portal Business Insider wiceminister finansów Artur Soboń.
 

Czy będzie wybór formy opodatkowania?

 Wiceszef resortu finansów wspomniany temat poruszył na antenie Polskiego Radia 24.
 
– Wyszliśmy z założenia, że nie wznawiamy możliwości wyboru formy opodatkowania. Ale prawda jest taka, że przedsiębiorcy, kiedy dokonywali wyboru metody opodatkowania w lutym, nie mieli pełnej wiedzy. Ale jednocześnie gdybyśmy teraz wznowili tę możliwość wyboru, byłoby zamieszanie, bo trzeba by liczyć księgi od 1 stycznia, co wymagałoby stworzenia przepisów przejściowych, które by na to pozwoliły.
 

Powinni się wypowiedzieć wszyscy zainteresowani

 O reformy podatkowe pytany był również na antenie Radia Plus. Jak sam zaznaczył, jest jedna kwestia, o której warto powiedzieć.
 
– To jest ponowna możliwość (wyboru) formy opodatkowania dla przedsiębiorców, czyli taki główny postulat, który się przewija w tych konsultacjach. W związku z tym, że zmieniamy zarówno na liniówce jak i ryczałcie, dając możliwość do limitu odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania, tym samym pomniejszenia podatku dla tych przedsiębiorców, ale jednocześnie obniżamy skalę o 5 punktów procentowych, czyli o 30 proc., to przedsiębiorcy powinni ponownie mieć możliwość wyboru, co jest dla nich bardziej korzystne – powiedział Soboń cytowany przez portal Interia.
 
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:
 
{source}<iframe width="853" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/80mUT6o5d1Q" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}
 

Finał konsultacji społecznych w sprawie podatków

4 kwietnia br. resort finasnów poinformował o zakończeniu konsultacji społecznych w sprawie zmian w podatku PIT.
 
– Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022) – wylicza Business Insider.
 

Zmiana formy opodatkowania – co mówią przepisy

 Zaglądamy na strony portalu pit.pl. Czytamy tam, że podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą, zobowiązany jest do określenia formy opodatkowania z której będzie korzystać.
 
– Może wybrać skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt. W związku z wprowadzonym Polskim ładem, nie ma już możliwości wyboru karty podatkowej jako formy opodatkowania. Wybraną formę opodatkowania może zmienić, zmiany należy dokonać w większości przypadków do 20 lutego roku każdego roku.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
 
 
urząd skarbowy
 
__________
oprac.: kjp
źródło: Business Insider, Interia
zdjęcie: Pixabay
Fixed Bottom Toolbar