zagrożenia w sieci
Zdjęcie: Pexels.com

„Człowiek Myślący stał się dojną krową w cyfrowym tego słowa znaczeniu”?

– Twoje dziecko wpadło w sieć uzależnienia? Nie wiesz, dlaczego i jak sobie z tym poradzić? Opowiem Ci o tym wskazując drogę – zachęcają autorzy kieszonkowej książeczki „Homo Enter, czyli jak nie zostać złowionym”. Ponoć pierwszego na świecie... papierowego smartfona. 

Jak czytamy na stronie wydawnictwa, „Homo Enter” to kieszonkowa książeczka zawierająca 70 tekstów w formie felietonów i ponad 200 cytatów ludzi znanych lub mniej znanych, którzy mają coś dopowiedzenia na temat oddziaływania nowoczesnych technologii i ich oddziaływanie na świat, w szczególności na dzieci i młodzież.

– Czy Homo Sapiens staje się przy użyciu Technologii Cyfrowych Homo Enter czyli Człowiekiem Cyfrowym coraz rzadziej używającym specyficznej zdolności myślenia, kojarzenia, zapamiętywania? Co takiego tkwi w Technologiach Cyfrowych, że przybywa ośrodków leczenia celem oderwania człowieka od ekranu? Jak to się stało, że użytkownik, czyli realnie użytkowany nie potrafi sam się wylogować? Czy nie jest to zaskakujące, że cyfrowa magia potrafi doprowadzić człowieka do utraty zdrowych relacji nie tylko w grupie, ale z samym sobą? Czy Homo Sapiens zostanie zastąpiony przez Homo Enter? Czy Homo Sapiens zniknął i faktycznie już jest Enter? Czy Człowiek Myślący stał się dojną krową w cyfrowym tego słowa znaczeniu? – stawiają pytania.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MAERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="731" height="411" src="https://www.youtube.com/embed/mo6qDnocB8k" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Odpowiedzi na nie znajdziemy w tej miniaturowej książeczce w kształcie... smartfona. Wg autorów daje ona możliwość „podmiany” smartfona w kieszeni na papierowego.

– To jeden ze sposób łapania równowagi-zastąpienie cyfrowego serum prawdy na papierowe. Książeczka dla poszukujących źródeł zmian zmieniającego się świata i odpowiedzi na pytania w jaki sposób samemu pomóc dziecku lub samemu sobie wrócić do źródeł.

– Książka ważna dla już uzależnionych od telefonów i komputerów, tych, którzy są na najlepszej drodze do tego i rodziców dzieci, którzy obawiają się o los swoich pociech. Nierzadko się zdarza, że bezsilni rodzice, widząc swe dzieci wyłącznie przed monitorami, próbują je w jakiś sposób oderwać od wirtualnej rzeczywistości i zachęcić do bycia „tu i teraz". Próby ograniczeń kończą się jednak często agresją, kłótnią i buntem – poleca pozycję pismo Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach „Pro Medico”.

Książeczkę można nabyć TUTAJ

homo enter smartfon

CZYTAJ TAKŻE:

Cyberprzestrzeń wyzwaniem dla rodziców

Cyberprzemoc – poważny problem naszych dzieci

Czy w czasie epidemii pokochaliśmy cyberświat?

Jak chronić dzieci przed zagrożeniami wirtualnej sieci – nasz poradnik w prezencie na Dzień Dziecka

__________

oprac.: kjp
źródło: BDM EDU, "Pro Medico"
zdjęcie: BDM EDU

Fixed Bottom Toolbar