Dzieci i młodzież zagrożone nowymi technologiami - międzynarodowa konferencja Fundacji Projekt PL w Krakowie
Zdjęcie: Fundacja Projekt PL

Dzieci i młodzież zagrożone nowymi technologiami - międzynarodowa konferencja Fundacji Projekt PL w Krakowie

Prof. Manfred Spitzer i prof. Jean Twenge będą gośćmi specjalnymi międzynarodowej konferencja „UWAGA! Smartfon”, która odbędzie się w ICE Kraków Congress Centre 10 maja. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL, a jednym z partnerów Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Polskie Forum Rodziców objęło patronat medialny nad konferencją.
 

Nadużywanie nowych technologii problemem

Szybki rozwój nowych technologii i urządzeń cyfrowych, ich powszechność i praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu wywołały lawinę konsekwencji, zwłaszcza wśród młodych użytkowników. Problemy pogłębił jeszcze czas pandemii. Negatywne skutki tego procesu odczuwalne są już na dużą skalę zarówno w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży, jak i w sferze relacji społecznych. Naukowcy starają się zgłębiać te zagrożenia i konstruować wnioski, mające złagodzić, lub powstrzymać ich negatywne skutki.
 
Krakowska konferencja poświęcona jest właśnie zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież w związku z nadużywaniem m.in. smartfonów. Podczas wydarzenia naukowcy postarają się zaproponować młodym pokoleniom alternatywne formy spędzania czasu wolnego.
 
870 plakat UwagaSmartfon gora napis2
 

Badania pokazują skalę zagrożeń

Jak pokazują badania na temat korzystania z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu przez dzieci i młodzież ok. 40 proc. nastolatków zauważa u siebie objawy uzależnienia od Internetu i nowoczesnych urządzeń cyfrowych. Do tego rodzice nie uczą dzieci odpowiedzialnego korzystania z tych technicznych nowinek (np. raporty „Młodzi Cyfrowi” i „Etat w sieci. Młodzież a ekrany w czasie pandemii”).
 

Eksperci ostrzegają

Specjaliści twierdzą, że nadużywanie urządzeń ekranowych (m. in. smartfonów, laptopów, tabletów i in.) bądź ich niekontrolowane wykorzystywanie przez dzieci oraz młodzież prowadzi do zaburzeń uwagi, koncentracji, bezsenności, krótkowzroczności, otyłości, a nawet do uzależnień behawioralnych. Ilość czasu spędzanego przez dzieci i młodzież przed ekranami systematycznie rośnie, a tendencje tą pogłębił czas pandemii i nauka zdalna. W efekcie wśród uczniów dochodzi coraz częściej do problemów z zachowaniem i funkcjonowaniem w środowisku rówieśniczym.
 

Uczestnicy konferencji

 
870 plakat US goscie spec2
 
W konferencji wezmą udział tacy specjaliści jak prof. Jean Twenge (online) i prof. Manfred Spitzer (fizycznie) oraz eksperci z kraju - Bogna Białecka, dr Łukasz Cichocki, Jadwiga Emilewicz, dr Krzysztof Mazur, dr hab. Michał Michalski, Anna Rywczyńska (NASK) oraz dr Roman Solecki.
 
Na konferencji obecni będą również przedstawiciele Fundacji KGHM, Departamentu ds. Społecznych Miasta Krakowa, nauczyciele, pedagodzy i rodzice.
 
Organizatorzy planują ok. 300 uczestników fizycznych oraz 1000 uczestników online (w formie streaming live).
 
Ramowy program konferencji:
 
9.00 – otwarcie, powitanie gości
9.15 – sesja online prof. Jean Twenge
10.15 – I sesja panelowa (dwie sesje równocześnie w dwóch salach)
11.15 – II sesja panelowa
12.00 – przerwa lunchowa
13.15 – występ na żywo prof. Manfreda Spitzera; po wykładzie pytania od publiczności
14.45 – III sesja panelowa
16.00 – zakończenie konferencji
 
Tematyka podejmowana w ramach konferencji:
 
- Relacje – jak technologia wpływa na stosunki w społeczeństwie i życiu gospodarczym (kapitał społeczny)
- Rodzicielstwo – czy technologia wpływa w różnym stopniu na inne style rodzicielstwa, wpływ „helicopter parenting” na problemy z nadużywaniem ekranów przez dzieci
- Uzależnienia – jakie problemy mają dzieci i młodzież, jak im zaradzać
- Szkoła – czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują
- Wychowanie – jak oderwać dzieci od smartfonów? Free Range Kids, sport, książki, gry planszowe itd.
- Uwaga! Smartfon – ogólny panel o zagrożeniach i rozwiązaniach z udziałem gości specjalnych (po angielsku)
 
Miejscem konferencji będzie ICE Kraków Congress Centre. Planowany jest udział 300 osób, a dodatkowe 1000 ma uczestniczyć w transmisji na żywo za pośrednictwem Internetu.
 
Partnerami wydarzenia organizowanego przez Fundację Projekt PL są: Miasto Kraków, NASK, Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 
870 plakat US dol
 

Fundacja Projekt PL i projekt „UWAGA! Smartfon”

Fundacja Projekt PL zajmuje się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Jesteśmy wspólnotą skupiającą ludzi wrażliwych na stosunki społeczne panujące w Polsce i chcących aktywnie angażować się na rzecz ich zmiany.
 
870 logo Projekt PL
 
Pomysłodawcą projektu „UWAGA! Smartfon” jest dr Adam Zych - Prezes Zarządu Fundacji Projekt PL.
 
870 Zych fot poz
 
O I Międzynarodowej Konferencji ,,Projekt Rodzina”, której tematem były „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji" zorganizowanej przez Fundację Projekt PL 17 maja 2021 r. pisaliśmy TUTAJ.
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Projekt PL
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL
Fixed Bottom Toolbar