Ostrzegawcze sygnały informują o e-uzależnieniu dzieci i młodzieży
Zdjęcie: Pexels.com

Ostrzegawcze sygnały informują o e-uzależnieniu dzieci i młodzieży

Liczne badania pokazują, że nadmierne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń elektronicznych i Internetu może prowadzić do cyfrowego uzależniania się oraz do wystąpienia dolegliwości fizycznych i psychicznych, a nawet groźnych chorób.
 

Kogo dotyka ten problem

Dotyczy to szczególnie dzieci i nastolatków o niewykształconym jeszcze do końca systemie nerwowym oraz mechanizmach samokontroli i niezdolności do właściwej oceny swych zachowań.
 
Analizy (np. NASK) pokazują, że nawet 30 proc. nastolatków może mieć problem z e-uzależnieniem, a problem ten dotyka w większej mierze uczniów szkół podstawowych, nieco mniej uzależnionych jest w grupie młodzieży ze szkół średnich. Niekorzystną sytuację pogłębiły ostatnie dwa lata, kiedy w okresach nauki zdalnej młodzież była niejako skazana na korzystanie z laptopów, telefonów komórkowych i smartfonów do celów edukacyjnych oraz na ograniczenia kontaktów bezpośrednich na rzecz cyfrowych, przez co drastycznie zwiększył się czas spędzany przez dzieci i nastolatki w sieci.
 
870 pexels ron lach 9785023
 

Zdają sobie sprawę, ale nie przeciwdziałają

Obecnie niemal każdy nastolatek w Polsce codziennie jest online - niezależnie od wieku, stopnia kształcenia czy płci. Smartfon, z którym młodzi ludzie niemal się nie rozstają i bez którego nie wyobrażają sobie życia, zastępuje im radio, telewizor, telefon, komputer stacjonarny, książkę, kino i koncert.
 
Mimo, że spora grupa młodych osób zdaje sobie sprawę z e-uzależnienia, to niewielu stara się temu zaradzić, a nawet – wbrew obserwowanym objawom i sygnałom ostrzegawczym – ich uzależnienie się pogłębia.
 

Objawy, które ostrzegają

Warto poznać jakie są to sygnały. Tak opisują je sami zainteresowani:
 
• Odczuwam ból w nadgarstku lub karku podczas korzystania z telefonu, smartfonu
• Miewam zawroty głowy lub pogorszenie wzroku z powodu nadmiernego używania telefonu, smartfonu
• Bywam zmęczony i niewyspany z powodu nadmiernego używania telefonu, smartfonu
• Nie jestem w stanie wytrzymać/funkcjonować bez telefonu, smartfonu
• Odczuwam potrzebę używania telefonu/smartfonu zaraz po tym, jak przestaję go używać
• Nic nie jest tak przyjemne jak korzystanie z mojego telefonu/smartfonu
• Zaniedbuję zaplanowane czynności lub obowiązki z powodu używania telefonu, smartfonu
• Czuję się zniecierpliwiony i zdenerwowany, gdy nie mogę skorzystać z mojego telefonu, smartfonu.
 
Udowodniono, że im młodsza grupa respondentów, tym silniejsze sygnały alarmowe.
 
870 technology 3353701 1280
 

Coraz młodsze dzieci używają urządzeń mobilnych

Z roku na rok obniża się wiek, w którym dzieci po raz pierwszy samodzielnie korzystają z urządzeń elektronicznych i Internetu.

Najnowsze dane pokazują, że w Polsce średni wiek inicjacji używania urządzeń mobilnych to 2 lata i 2 miesiące. Korzysta z nich w sumie ponad połowa dzieci w wieku od 0 do 6 lat, przy czym im są starsze, tym więcej z nich sięga po smartfon, tablet, smartwatch czy laptop.

75 proc. dzieci w tym przedziale wiekowym korzysta z urządzeń mobilnych, które mają dostęp do Internetu i używa ich średnio przez ponad 1 godzinę dziennie.

CZYTAJ TAKŻE:
 
Oprac.: wit
Źródło: zdrowie.pap.pl, uzaleznieniabehawioralne.pl
Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar