Komiksy w Poznaniu – w weekend odbył się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2022
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Komiksy w Poznaniu – w weekend odbył się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2022

Poznań słynął w przeszłości z pism poświęconych komiksowi (dawny Magazyn Komiksów AQQ i obecny „Zeszyty Komiksowe”), ale od kilkunastu lat znany jest też z dorocznego festiwalu komiksu, którego główna część odbywa się w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
 
Wyróżnikami imprezy są: sesja naukowa poświęcona badaniom nad komiksem jako gatunkiem istniejącym na styku literatury i sztuk plastycznych oraz doroczny zestaw kilkudziesięciu fanzinów, przygotowywanych specjalnie z okazji tego wydarzenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu był bezpłatny.
 
600 KADR Timof IMG 20220409 132400440
 

Osobiste spotkania po dwuletniej przerwie

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2022 trwał od 8 do 10 kwietnia i zgromadził sporą rzeszę autorów, badaczy oraz publiczności. Impreza stacjonarna odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią (była wtedy prowadzona w formie online) i ponownie odwiedzający ją fani komiksu mogli cieszyć się realnymi kontaktami z twórcami i prelegentami.
 

Komiksy pod naukową lupą badaczy

Pierwszy dzień poświęcony był naukowej refleksji nad specyfiką gatunku i jego dokonaniami zarówno na świecie, jaki i w Polsce. Hasłem przewodnim wystąpień były „Komiksowe anomalie”, tak więc badacze prezentowali swoje analizy i opinie na temat niezwykłych czy nietypowych utworów, mówili m.in. o ewolucji gatunku, eksperymentach formalnych przeprowadzanych przez różnych autorów, typach narracji i przekazach zdeformowanych.
 
600 KADR IMG 20220408 155135582
 
Wśród uczestników konferencji znaleźli się tacy badacze jak prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego, prekursor polskich analiz teoretycznych komiksu jako gatunku literatury i sztuki, autor wielu publikacji oraz zajmujący się komiksem filmoznawca dr hab. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
 

Weekendowe święto obrazkowej literatury

Kolejne dwa dni – sobota i niedziela – zawierały program dla szerokiej publiczności. Przewidziano spotkania z autorami, komiksowe targi, podczas których księgarze i wydawcy oferowali szeroki wybór komiksów. Dyskutowano o komiksach superbohaterskich oraz o mangach.
 
600 KADR IMG 20220409 123726209
 
Impreza cieszyła się sporym powodzeniem, jednak frekwencja nie dorównała tej z 2019 r. Festiwal odwiedziło wiele rodzin z dziećmi, dla których nie zabrakło komiksowych bajek oraz tytułów edukacyjnych i rozrywkowych. Wśród publiczności przechadzały się postacie rodem z serii Star Wars.
 

Znani autorzy i debiutanci

Z czytelnikami spotkali się i swoje komiksy podpisywali tacy znani już twórcy jak Bartosz Minkiewicz („Wilq”), Paweł Piechnik („Syberia”) i Rafał Szłapa („Bler”, na zdjęciu poniżej).
 
600 KADR Szlapa IMG 20220409 124733770
 
Twórców średniego, młodego i najmłodszego pokolenia reprezentowali m. in. Jakub Babczyński Marta Falkowska, Łukasz Godlewski, Tomasz Kontny, Herzyk, Zuzanna Kaczorek, Piotr Nowacki, Ottoich, Karolina „Szarosen” Plewińska, Beata Rojek, Robert Sienicki, Tomasz Spell, Tomxyz, Grzegorz Wawrzyńczak, Zvyrke.
 
Z Czech przyjechał Tomáš Prokůpek (autor, redaktor i wydawca magazynu komiksowego „Aargh!”), który prezentował wystawę „Jaké to je být „komiksologiem” v Česku” (Jak być „komiksologiem” w Czechach).
 
O tworzeniu Muzeum Komiksu w Krakowie opowiadał jeden z jego organizatorów – Artur Wabik (na zdjęciu poniżej).
 
600 KADR Wabik IMG 20220410 124243808 BURST000 COVER TOP
 

Co o młodym pokoleniu mówią fanziny?

Bardzo popularnym wydarzeniem festiwalowym jest oferta darmowych zinów – niewielkich komiksów przygotowywanych głównie przez młodych twórców tego gatunku. Jest to połączenie amerykańskiej tradycji tzw. Dnia Darmowego Komiksu (podczas poznańskiej imprezy można też było otrzymać takie amerykańskie, darmowe publikacje) z oryginalnym, lokalnym rozwiązaniem. Co roku bowiem Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przygotowuje i drukuje zestaw kilkudziesięciu rodzimych komiksowych fanzinów, które bezpłatnie można otrzymać podczas imprezy. W tym roku były to 33 tytułu z „Darmozinem” na czele.
 
Publikacje te wiele mówią o kondycji młodego pokolenia Polaków - o tym co młodzież interesuje, na co zwraca uwagę, jakie są wyznawane przez nią wartości, a co poddaje krytyce. Zwracała uwagę potrzeba bliskości drugiego człowieka, akceptacji, w komiksach ujawniane były lęki i obawy przed samotnością, niezrozumieniem i wykluczeniem.
 
 
600 KADR wyst Hejdak IMG 20220409 135416431
 

Nagrody i wystawy

W sobotni wieczór odbyła się gala, podczas której nominowano autorów oraz komiksy do Nagród Orient Men 2021 (rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi w maju podczas Komiksowej Warszawy) oraz przyznano nagrodę za najlepszy Zin PFSK 2021.
 
Nie zabrakło komiksowych wystaw. W Bibliotece zaprezentowano publikacje prasowe Edwarda Lutczyna i Edmunda Hajdaka (oryginalne paski komiksowe) oraz prace z antologii „Rzeźzina”. Plansze z komiksu „Niezwyciężony” (na podst. powieści St. Lema) autorstwa Rafała Mikołajczyka można było zobaczyć w Galerii „Centrala”, a kontrowersyjne komiksy Ojca Rene pokazane zostały na Uniwersytecie Artystycznym.
 
Chętni mogli wziąć udział w warsztatach z offsetu, wypukłodruku (linoryt) i tworzenia komiksów.
 

Komiks opowiada o nowotworowych chorobach dzieci

W „Baraku Kultury” zagościła wystawa plansz komiksu „O, choroba”. Tam też odbyło się intersujące spotkanie z autorami tego komiksu – scenarzystą Bogusiem Janiszewskim i rysownikiem Maksem Skorwiderem (obaj na zdjeciu poniżej, od prawej). Ten ostatni jest profesorem na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Tematem komiksu jest choroba nowotworowa małej dziewczynki – głównej bohaterki komiksu, a materiały do scenariusza autorzy gromadzili w szpitalach, prowadząc rozmowy z chorymi dziećmi oraz z lekarzami. Zasłyszane tam historie, częściowo w sposób literacki przetworzone, stały się podstawą fabuły komiksu.
 
600 O choroba KADR IMG 20220408 200905617
 
W galerii tej powstał rysunek antywojenny – jako głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - tworzony spontanicznie przez wielu autorów – profesjonalistów i amatorów.
 
Organizatorzy Festiwalu: Instytut Kultury Popularnej, Instytut Filmu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, UAM, Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA.
 
Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
 
O programie Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej 2022 pisaliśmy TUTAJ.
 
Autor: wit
Źródło: własne
Zdjęcia: Witold Tkaczyk
Fixed Bottom Toolbar